BAĞIMLILIĞA SEBEP OLAN MADDELERİN SİSTEMLERE ETKİSİ
03 11 2008

BAĞIMLILIĞA SEBEP OLAN MADDELERİN SİSTEMLERE ETKİSİ


Tütün ve sigaranın içinde 4000 civarında zararlı madde vardır. Bunlar arasında nikotin, katran, karbonmonoksit, fenol benzen gibi birçok maddenin sağlığa zararlı olduğu Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul edilmiştir. Bu maddelerin zararlarını şöyle özetleyebiliriz.

Nikotin : Merkezî sinir sistemini etkileyerek kalbin atım hızını ve kan basıncını artırır, cilt damarlarını ve toplardamarları daraltır. Solunum yollarını tahriş ederek bronşlarda daralmaya ve öksürüğe yol açar. Böbrek üstü bezlerinin hormon salgısı ile kandaki şeker ve yağ oranını artırır.

Katan : Solunum yolunun (bronşların) içindeki tüylü epitelin yapısını bozar, tüylerin hareketini durdurur. Böylece tozların ve yabancı cisimlerin balgamla birlikte dışarı atılmasını engeller. Kanser yapıcı (kanserojen) özelliği olan bir maddedir.

Karbonmonoksit : Alyuvarlardaki hemoglobine bağlanarak kanın oksijen taşıma kapasitesini düşürür. Vücudun oksijenlenmesi azaldığı için kalp atımı ve solunum sayısı artar.

Benzen : Kanserojen özelliği olan bir maddedir.

             Sigara, içindeki zararlı maddeler sebebiyle vücuttaki birçok sistemi olumsuz etkilemektedir. Bu etkileri şöyle açıklayabiliriz:

Solunum sistemi : Sigara, solunum yollarını tahriş edip daraltarak bronşit, astım gibi hastalıklara yol açar. Akciğer ve gırtlak kanserlerine sebep olur. Sigara içenlerde akciğer kanseri görülme oranı, içmeyenlere göre çok daha fazladır. Sigara, mevcut akciğer ve solunum yolu hastalıklarını ağırlaştırır.

Kalp ve dolaşım sistemi : Sigara kalbin atım hızını ve kan basıncını artırır. Damar çeperinin yapısını bozarak ve kandaki yağ miktarını artırarak damar sertliği oluşumunu kolaylaştırır. Damarlarda daralmalara yol açar. Bu sebeple kalbe giden kan ve oksijen miktarı azalır. Kalp krizi görülme oranı yükselir. Bacak damarlarındaki daralma sebebiyle kan akışı yavaşlar ve bacakta ağrılı kasılmalar olur. Buerger denilen bu hastalıkta, yeterli kanla beslenmeme sonucu ayakta yaralar ve ilerleyen durumlarda kangren meydana gelir. Kangren olan bölge sebebiyle bacak kesilir. Sigara içenlerde kalp ve damar hastalıklarından kaynaklanan ölüm oranı çok yüksektir.

Sindirim sistemi : Sigara, mide asidinin artmasına, mide mukozasının tahriş olmasına yol açar. Gastrit ve mide ülserinin önemli sebeplerindendir. Sigara dil, dudak ve yemek borusu kanserlerine sebep olur.

Üreme sistemi : Sigara, kadın ve erkek üreme hücrelerinin şekil bozukluğuna ve fonksiyon yetersizliğine yol açar. Spermlerin hareketini azaltır. Prostat ve rahim kanserlerine yol açar. Kadınlarda âdet düzensizliğine ve âdetten kesilmeye sebep olur. Kısırlığa yol açan etkenlerden biri de sigaradır.

Gebelik : Hamilelik döneminde sigara içen annenin bebeği olumsuz etkilenir. Bu etkileri şöyle sıralayabiliriz:

- Sigara içen annenin bebeği normalden daha düşük kiloda doğar. Bu bebeklerin yaşama şansı diğer bebeklerden azdır.

- Sigara içen annenin bebeği hastalıklara dirençsizdir. Mikrobik hastalıklara daha kolay yakalanır.

- Sigara içen annelerde erken doğum ve düşük ihtimali yüksektir.

- Sigara içen annelerin bebeklerinin zekâ gelişimi geri kalır. Bebek anne karnında yeterince oksijen alamadığı için beyin gelişimi ve zekâ olumsuz etkilenir.

İnsan ömrü : Sigara içenlerin ortalama hayat süresi, içmeyenlerden kısadır. Yapılan istatistikler bunu açık olarak ortaya koymaktadır. Sigara kanser riskini artırmakta, çeşitli kalp ve akciğer hastalıklarına yol açmaktadır. Ayrıca sigara insan ömrünü kısaltarak yaşlanma olayını hızlandırır. Sigara içmek ömrü kısaltıcı etkileri sebebiyle ağır çekimli bir intihardır.

45953
0
0
Yorum Yaz
mrp haber Oto Yıkama makinesi
cam - evden eve nakliyat - msn